Skąd godziny?
Podobnie jak wiele rozwiązań matematycznych i astronomicznych, jednostki czasu zostały wymyślone w starożytnej Mezopotamii w trzecim tysiącleciu p.n.e. i przekazane innym ludom przez Babilończyków i Sumerów. Tak jak liczba dni tygodnia, w ogóle pojęcie tygodnia jako takiego - tak i godziny w dniu, wszystko jest przyjętą konwencją, podziałem arbitralnym, który był na tyle praktyczny, że po prostu się przyjął.
Skąd 12 i 60?
Przeważająca większość skal opiera się na systemie dziesiątkowym. W dobie komputeryzacji i w oparciu o technologię, najpopularniejszy wśród maszyn jest system binarny (zw. dwójkowym). Jednak system mający za podstawę liczbę 60, jest dla człowieka pod pewnymi względami praktyczniejszy. Sześćdziesiąt jest bardzo złożoną liczbą, ma aż 12 dzielników. Sześćdziesiąt dzieli się na 1,2,3,4,5,6,10,12,15,20,30,60 – łatwo więc oblicza się i tworzy ułamki tej liczby i tworzy wielokrotności dzielników. Co ważne 60 to też najmniejsza liczba, dająca się podzielić przez wszystkie kolejne liczby od 1 d 6. 60-kę wykorzystuje się w mierzeniu kątów, przy wyznaczaniu współrzędnych geograficznych. Nie jest jednoznacznie udowodnione, skąd taka „kariera” 60-ki. Jednak wiadomo, że wykorzystanie liczby 12 jak podstawy do obliczania czasu i zadań rachunkowych wywodzi się z liczenia na palcach. Kciukami wskazywano wówczas na 3 knykcie pozostałych palców dłoni. Astronomia również niekiedy nasuwa nam i każe sięgać po dwunastkę, w trakcie roku słonecznego wypada 12 cykli księżycowych. Korzystanie z liczby 12 jako podstawy obliczeń nosi nazwę systemu dwunastkowego – powszechnie był on stosowany przez wielkie cywilizacje Egiptu, Sumerii, również Indii i Chin. Sumerowie, cywilizacja żyjąca na terenie Mezopotamii, uznana za pierwszą cywilizację ludzkości mieli rozległą wiedzę i wysoko rozwiniętą naukę. Zaawansowane pismo, system sześćdziesiątkowy - ich uważa się za protoplastów tych znamienitych osiągnięć.
Arabscy astronomowie używali w atlasach i tabelach zapisu przejętego od Ptolemeusza, który był oparty na ułamkach o podstawie sześćdziesiąt. Również europejscy matematycy używali początkowo tej konwencji przy operacjach na ułamkach (np. Fibonacci).
O ile podział roku na 12 cykli księżycowych był i jest rzeczą niezależną od człowieka, po prostu zaobserwowaną, to już podział dnia na 12 równych odstępów czasu zawdzięczamy raczej upodobaniom przodków. Egipcjanie dzielili dzień na 36 odcinków (ze względu na liczbę konstelacji ukazujących się na niebie w trakcie obrotu Ziemi wokół własnej osi). Pojawienie się kolejnej grupy gwiazd wyznaczało początek godziny. Egipska „godzina” wynosiła 40 minut (24h*60min/36). W okresie Państwa Średniego (XXI-XVII w p.n.e.) system godzin zmodyfikowano, uszczuplając dobę z 36 do 24 równych odcinków czasu. Powstały dwunastogodzinne dnie i noce – które to po dziś dzień mierzą nam upływ czasu i nadają rytm naszemu życiu. A skoro mamy już co mierzyć, w następnej części opiszemy początki narzędzi do mierzenia czasu, czyli nic innego jak pierwsze „zegary”.
Twoja opinia może być pierwsza.
Na rynku sprzedaży dóbr ekskluzywnych, biżuterii i zegarków działamy nieprzerwanie od 1982 roku. Mamy wieloletnie doświadczenie, przy tym cały czas pracujemy, by Klienci byli zadowoleni ze współpracy z nami. Oferujemy towar możliwie najlepszy, zegarki wysokiej jakości, uznanych producentów, zachowując przy tym atrakcyjną cenę. Służymy radą, dzielimy się doświadczeniami i dzięki Wam drodzy Klienci, cały czas rozwijamy się i uczymy. Pragniemy Wam za to szczerze podziękować i zachęcamy byście w pasjonującą podróż po świecie zegarków wybrali się wraz z nami i byście wspólnie z nami odkrywali ich ponadczasowe piękno. Te skromne przedmioty podobnie jak i sam czas - łączą i zawierają w sobie głęboką tradycję, zaskakującą współcześność i nieodgadnioną przyszłość. Za każdą chwilę spędzoną na www.zegart.pl serdecznie Wam dziękujemy.