Orient Cesarski - jak czytać słynną patelnię?

ZEGARKI MĘSKIE ORIENTWieczny kalendarz czy multi datownik? A może miesięczny organizer na nadgarstku albo coś zgoła przeciwnego - najzwyklejszy datownik? Funkcja zegarka różnie określana i często niewykorzystana, słynna jednak na tyle, że to właśnie dzięki niej Cesarski (zwany też mniej patetyczne: patelnią) stał się jedną z ikon japońskiego producenta - marki Orient.

 Na początek wyjaśnienie - Orient Cesarski posiada ZWYKŁY kalendarz, nie wyróżnia miesięcy 30-to dniowych, nie odróżnia lutego (28,29 dni). Istnieją zegarki z kalendarzem annual - te rozróżniają 30 i 31 dni, ale lutego już "nie obsłużą". Jeszcze bardziej rozbudowana forma - kalendarz perpetual radzi sobie i z lutym, a prawdziwym szczytem mikroinżynierii jest zegarkowy kalendrz secular - który uwzględnia nawet korekty kalendarza odbywające się raz na 400 lat.

Orient Multi-year Calender

 Orient Cesarski posiada zwykły datownik, który nie uwzględnia niczego. Jednak ma coś, czego nie spotyka się często w zegarkach mechanicznych. Posiada minikalendarzyk w postaci tabelki umożliwiającej odczyt dnia tygodnia w danym miesiącu. Przez to tarcza wydaje się początkowo skomplikowana i chaotyczna, jednak gdy dostrzeżemy zasadę na której ten ciąg się opiera, wszystko nabiera sensu. Szybki rzut oka na charakterystyczną tarczę i od razu widać, na jaki dzień (nazwa dnia) przypada w bieżącym miesiącu określona data. Przez to na długie lata daje orientację jaki dzień przypada w miesiącu na daną datę, ile jest niedziel, sobót itd.

Jak ustawić prawidłowo tabelkę i jak dokonać odczytu?

1. Przyciskiem "A" ustawia się w górnej tabelce z miesiącami ROK w taki sposób, żeby pokrywał się z aktualnym miesiącem. Innymi słowy - żeby w jednej kolumnie znalazły się aktualny rok i aktualny miesiąc. 
2. W okienku dolnym - nazwy dni tygodnia dopasują się same do numeru dnia w miesiącu. Będą zgodne do końca miesiąca. 

zegarek orient

Ważne: luty i styczeń występują w górnej tabelce podwójnie - raz jak inne miesiące, a raz w innym od reszty kolorze. W roku przestępnym ustawiamy liczbę (oznaczającą rok) - pod "kolorowym" styczniem i lutym.

 zegarki Męskie Orient

3. W kolejnym miesiącu liczbę oznaczającą rok musimy ręcznie przestawić pod odpowiednią nazwę by znów wskazywane dni pokrywały się z rzeczywistością.

 Ograniczenie konstrukcyjne w tym zegarku wynika jedynie z maksymalnego roku umieszczonego w tabelce. I ten problem można w pewnien sposób ominąć sztucznie. Wystarczy, że znajdzie się rok, w którym wcześniej układ dni był identyczny i ustawi jego liczbę pod aktualnym miesiącem. Choć jeden cykl, po którym należałoby wymienić tarczę i zaktualizować datownik, wynosi aż 21 lat, to dla poszanowanego zegarka mechanicznego, nie jest to znów aż tak wiele.
 Orient słynie z długowieczności i odporności a same serie Cesarskie co jakiś czas wracają w nowych odsłonach. Idea prezentowania na tarczy miesięcznego kalendarzyka pozostaje w nich jednak niezmienna. Niewątpliwy urok Orientów Multi-year Calender, ich ponadprzeciętnie duża tarcza i charakterystyczna koperta - mają od dawna szereg wielbicieli. Orienta Cesarskiego nie sposób pomylić z żadną inną marką. To zegarek wyjątkowy, gratka dla miłośników i osobliwa ciekawostka dla wszystkich innych.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie
napisał/a: Patelnia he he he
To naprawdę wyjątkowy czasomierz. Może się nie podobać a tarcza robić wrażenie bałaganu ale nic bardziej mylnego.
Oczywiście kwsestia gustu. Przede wszystkim ma sprawdzony i dokładny mechanizm. Jedyne co jest mniej wow to bransoleta- tu Orient przyoszczędził- ale co tam, można wymienić. Jeszcze nie rozkminiłem wszystkich indeksów na tarczy i zastosowania ruchomego bezela- ale wszystko przede mną. Ja jestem zachwycony mam wersję biało - czarną.
Pokazuje 1-1 z 1 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię