Stulecie Bauhausu - zegarki

 W bieżącym roku mija sto lat od powstania ważnego nurtu artystyczno-przemysłowo- technicznego, który zrewolucjonizował postrzeganie stylu, zbliżając do siebie sztukę z rzemiosłem. Niejako sprzęgał je ze sobą i pod szyldem minimalizmu i funkcjonalności – zrodził nowy design przedmiotów, pokazując nowy wymiar sztuki.

 W roku 1919 niemiecki modernistyczny architekt - Walter Gropius, postanowił połączyć w programie nauczania świat rzemieślników i artystów. Udało mu się stworzyć akademię i skutecznie wdrożyć swoją koncepcję. Wedle jego interpretacji wszyscy rzemieślnicy są artystami, a wszyscy mieniący się artystami, powinni być również wytrawnymi rzemieślnikami. Idea z jednej strony nowoczesna i odkrywcza, z drugiej zaś przywodząca na myśl średniowiecznych budowniczych gotyckich katedr. Oni też obok pracy koncepcyjnej, własnoręcznie brali czynny udział w technicznym aspekcie wykonawczym, robotniczym. Teraz w roku 1919 odradza się taki sposób myślenia o twórcczości. Powstaje szkoła Bauhaus, a sam Gropius zostaje jej pierwszym dyrektorem.
 Uczelnia artystyczno-rzemieślnicza powstała w Weimarze z połączenia Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Rzemiosł Artystycznych w 1919 r. Później od 1925 r. działała w Dessau i w latach 1932–1933 w Berlinie. Wykładały w niej wielkie osobistości, m.in. Johannes Itten, Paul Klee, Oskar Schlemmer, Wassily Kandinsky. Bauhaus ogarnia architekturę, sztuki plastyczne, sięgając także rzemiosł i sztuki użytkowej. Szkoła Bauhaus  działała jedynie 13 lat, do momentu rozwiązania przez nazistów w roku 1933. Jednak jej spuścizna nie znika wraz z zamknięciem, a wpisuje się w kulturę jako jeden z najważniejszych nurtów XX-wiecznej sztuki. O tym jak powszechne stały się niektóre założenia bauhausu możemy przekonać się właściwie i dziś. Współczesne inspiracje doskonale widać choćby w produktach amerykańskiego giganta elektroniki - firmy Apple. Jej współtwórca, wizjoner i geniusz marketingu, Steve Jobs, nigdy nie krył zamiłowania dla form i założeń tego nurtu. 

 Bauhausowa stylistyka odnajduje piękno prostoty i użyteczność, widać to po meblach, również i w przedmiotach codziennego użytku - zegarkach. Króluje szarość, biel, czerń (niekiedy) skontrastowana z jaskrawą czerwienią, zielenią. Linie są subtelne lub grubo ciosane, prostopadłe i równoległe, mnożące się w nieskończoność, lub nagle ucinające przedmiot. Urok bauhausowych zegarków to w głównej mierze ich oszczędna forma. W swym minimalizmie starannie doprecyzowana i wywołująca uczucie pedantyzmu, przemyślenia kompozycji. Tu nic nie ma "nad wyraz". Nie ma ornamentów i zdobień. Styl bauhaus to pragmatyczne kompozycje, zaskakujące wyniki zabawy symetrią, kontrastem. W interesującej nas materii sztuki zegarmistzowskiej cofnąć się trzeba do lat 60-tych ubiegłego stulecia. W roku 1961 do świata zegarkowego bauhausu ważną cegiełkę dorzuca ceniony przedstawiciel tej szkoły, niejaki Max Bill. Ten szwajcarski architekt i projektant zaprojektował w porozumieniu z niemiecką firmą Junghans serię zegarków. Po dziś dzień sygnowana jego nazwiskiem seria Junghans Max Bill to dla wielu niedościgniony wzór zegarkowej urody typu bauhhus.

rys. Kilka wersji zegarków Junghansa serii Max Bill

Inne słynne manufaktury zegarkowe, których wizytówką są zegarki w typie bauhaus to obok Junghansa - Nomos i niektóre modele marki Stowa (ta ostatnia słynie też z zegarków o konotacjach lotniczych).

 Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu. Posiadamy zegarki stylistyką nawiązujące do  bauhausu, zarówno męskie jak i damskie. Większość z zaprezentowanych poniżej, dostępna jest w przeciagu 24h. 

Zegarki Bauhaus Bambino Sklep Seria automatycznych zegarków Orient Bambino ver. 3

Zegarki męskie Bauhaus zegart Bogaty wybór zegarków kwarcowych w ofercie japońskiej marki Lorus

Zegark idamskie Bauhaus zegartA tu bauhaus w wersji dla płci pięknej (Anne Klein, Obaku, Timex)

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię