Cyfrowy ciekłokrystaliczny wyświetlacz w zegarku - jak działa?

 Obok wskazówkowego (analogowego) wskazania czasu, najpopularniejszym sposobem jest odczyt cyfrowy. W zegarkach realizowany jest zwykle poprzez wykorzystanie wyświetlacza ciekłokrystalicznego. W poszczególnych segmentach widać cyfry, które razem tworzą wskazanie czasu. Pokrótce pokażemy jak działa taki wyświetlacz. 

Co ma każdy zegarek? 

 Opisując zegarki zwyczajowo wyróżnia się 4 główne elementy, segmenty, które mają decydujące znaczenie w opisie działania i oddają technologię i ideę technicznego działania różnych typów zegarków i ich podzespołów.  Należy tu wymienić:

  • napęd zegara - czyli źródło podawanej energii (prąd z baterii, energia kinetyczna z ruchu nagdarstka lub nakręcania ręcznego)
  • licznik cykli/regulator - układy mające możliwie najdokładniej "uchwycić czas",
  • przeniesienie siły (silniczkiem, bądź zestawem kół) - bu móc zaprezentować odczyt. Wreszcie -
  • wyświetlacz, czyli miejsce z którego odczytywane jest wskazanie. (analogowe - poprzez wskazówki, cyfrowe - odczyt z elektronicznego wyświetlacza)​

 Wyświetlacz zegarka - działanie

Dziś przyjrzymy się pokrótce zasadzie działania jednego z typów wyświetlacza - obecnego często w popularnych kwarcowych zegarkach elektronicznych. Wyświetlacz cyfrowy ciekłokrystaliczny, bo o nim mowa, jest dziś wszechobecny. Prócz występowania w zegarkach naręcznych i ściennych, bardzo często stosuje się go w sprzęcie kuchennym, zegarach samochodów, w termometrach i wielu innych przyrządach pomiarowych. Nie jest prądożerny, a jego produkcja jest stosunkowo tania, ma małe wymiary i masę. Właściwie ciężko wymienić jakieś istotne wady tego rozwiązania. Jak zatem działa? 

Do najważniejszych elementów wyświetlacza ciekłokrystalicznego należą:

  • licznik jednostek
  • dekoder
  • obwód sterowania
  • element wyświetlający

 Odpowiedni sygnał co sekundę przebiega przez licznik jednostek czasu i w ten sposób zlicza on sekundy, minuty, godziny. Dekoder przetwarza i przekazuje odpowiednie wartości jednostek czasu do wyświetlacza. Wartości te poprzez obwód sterowania wyświetlane są w odpowiedni sposób - w odpowiednich polach wyświetlacza ciekłokrystalicznego.

 Molekuły ciekłych kryształów umiejscowione są pomiędzy dwiema szybkami, które są wyposażone w warstwę polaryzacyjną i umieszczone są w obróceniu o 90 stopni w stosunku do siebie. Warstwa polaryzacyjna przepuszcza światło tylko w jednym kierunku i wtedy te molekuły są niewidoczne. Jeśli zostanie podane napięcie (sygnał) do wewnętrznej części napylonej pojedyńczymi elementami elektrod to zmienia się ułożenie molekuł ciekłych kryształów. Stają się WIDOCZNE.

  Zegarki z wyświetlaczem cyfrowym mają najczęściej charakter sportowy i modowy. Są bodajże najpopularniejszym rozwiązaniem z racji wygody odczytu i dodatkowych możliwości, jak zastosowanie na jednym wyświetlaczu funkcji stopera, ustawienie alarmów i budzików, wskazanie daty. Zapewnia to duży wachlarz wskazań przy zachowaniu kompaktowości i czytelności cyferblatu.  Jednocześnie wyświetlacz taki jest odporny na wstrząsy i długowieczny.
 
  

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię