Jak dbać o zegarek, żeby długo służył

jak dbać o zegarek, pielęgnacja zegarka  Panuje powszechna opinia, że dobry zegarek bez problemów wytrzyma wiele lat użytkowania. Zapewne niejedna osoba ma w swoim domu leciwy czasomierz dziadków, który nie tylko działa, ale dokładnie pokazuje czas. Zegarki nie są urządzeniami jednorazowego użytku, jak ma to miejsce w przypadku wszechobecnej elektroniki. Nawet tańsze modele, jeśli będzie się o nie dbać, mogą długo posłużyć, trzeba tylko je odpowiednio użytkować. Trzeba pamiętać, że zegarki są skomplikowanymi, zaawansowanymi urządzeniami. Mimo że wykonuje się je z bardzo wytrzymałych materiałów, to i tak nie będą niezniszczalne. Zanieczyszczenia, wilgoć, ekstremalne temperatury czy uderzenia i wstrząsy mogą spowodować, że ich mechanizmy odmówią posłuszeństwa. Naprawy zegarków są kosztowne, nierzadko bardziej opłaca się kupić nowy model, a stary wyrzucić. Żeby więc nie stanąć przed taką perspektywą, warto zapoznać się z poniższymi poradami i na co dzień się do nich stosować.

 

Ostrożne użytkowanie zegarka

Nawet najbardziej pancerny zegarek może ulec uszkodzeniu po spadnięciu z dużej wysokości, a tym bardziej jeśli będzie to zwykły czasomierz. Unikanie nadmiernych wstrząsów, uderzeń i upadków to absolutna podstawa w temacie dbania o zegarki. Nawet modele sportowe, które z założenia są znacznie bardziej wytrzymałe, także w pewnych sytuacjach mogą się zniszczyć. Należy też ostrożnie serwować ekstremalne temperatury. Wizyta w saunie czy zabawy na śniegu mogą mocno zaszkodzić, gdyż większość zegarków nie jest dostosowana do takich warunków. Dotyczy to zwłaszcza modeli z układami elektronicznymi i bateriami, które są mocno wrażliwe na wyższą temperaturę. Zanim zacznie się tak ryzykownie eksperymentować, warto zapoznać się z zaleceniami producenta. Z reguły w instrukcji są podawane warunki użytkowania i dla dobra mechanizmu nie powinno się ich przekraczać. Są oczywiście modele zegarków, z którymi można robić naprawdę dużo, ale ich konstrukcja jest do tego przewidziana. Unikać należy różnego rodzaju szkodliwych substancji, które mogą odbarwić pasek czy kopertę. Warto także zwrócić uwagę na to, w jakich warunkach zegarek jest przechowywany, szczególnie szkodliwa jest wilgoć, zwłaszcza w przypadku modeli, które nie są wodoodporne.

 

Regularne noszenie zegarka

Sporo osób wychodzi z założenia, że jeśli czegoś nie będzie używać, to dany przedmiot dłużej posłuży. O ile taka teza w wielu przypadkach faktycznie się sprawdza, to absolutnie nie dotyczy to zegarków. Czasomierze są projektowane w taki sposób, żeby działać bez przerwy, i jest to bardzo ważne dla ich trwałości. Skomplikowane mechanizmy wymagają odpowiedniego smarowania, a to jest zapewnione właśnie podczas ruchu. Gdy zegarek będzie dłużej leżał nieużywany, to smar zastygnie a nawet skruszeje i przy ponownym rozruchu może pojawić się tarcie pomiędzy precyzyjnymi częściami. Dlatego też, jeśli planuje się uruchomić długo nieużywany czasomierz, to warto oddać go wcześniej w ręce specjalisty, który zrobi to bez ryzyka uszkodzenia. Właściciele zegarków automatycznych mogą pomyśleć o rotomacie, który będzie je automatycznie wprawiał w ruch. Zwykłe zegarki wymagają systematycznego nakręcania, a zasilane baterią - szybkiej wymiany po jej wyczerpaniu.

 

Czyszczenie zegarka

Regularne czyszczenie zegarka to nie tylko zapewnienie mu ładnego, eleganckiego wyglądu, ale również przedłużenie żywotności. Podczas codziennego noszenia na pasku i kopercie zbiera się kurz, pot i inne zabrudzenia. Pozostawienie na długi czas takich zanieczyszczeń może spowodować powstanie przebarwień, a jeśli dostaną się one do wnętrza, nawet uszkodzenie mechanizmu. Dlatego, chcąc wydłużyć zegarkowi życie, warto go regularnie czyścić. Częścią prac konserwacyjnych można się zająć samemu, ale część, przede wszystkim wiążącą się z koniecznością otworzenia czasomierza, trzeba zlecić doświadczonemu zegarmistrzowi. Pod żadnym pozorem nie powinno się zegarka samodzielnie otwierać, powinna to zrobić doświadczona osoba. We własnym zakresie można między innymi wymyć i wyczyścić bransoletkę lub pasek. Po zdjęciu bransoletka może zostać umyta w ciepłej wodzie z delikatnym płynem do naczyń, skórzane paski wymagają pielęgnacji za pomocą specjalnych środków. Czyszczenie koperty należy robić bardzo ostrożnie, szczególnie jeśli zegarek nie jest wodoodporny. Nie powinno się używać do tego ostrych środków chemicznych i szorstkich materiałów, najlepsza będzie delikatnie namoczona, miękka szmatka. Po skończonym myciu zegarek trzeba dobrze osuszyć, co zapobiegnie gromadzeniu się wilgoci i rozwojowi pleśni. Osoby kąpiące się z zegarkiem w morskiej wodzie powinny pamiętać o tym, żeby go później umyć ze zgromadzonej na powierzchni soli.

 

Stosowanie się do zaleceń producenta

Kupując nowy zegarek powinno się dostać do niego instrukcję obsługi, w przypadku używanych może jej nie być, ale generalnie takie informacje w dobie internetu są bez problemów do zdobycia. Większość osób instrukcji nie czyta, tym bardziej jeśli chodzi o zegarki - co bowiem może być trudnego w ich noszeniu? Tymczasem każdy model jest inny i każdy będzie wymagał nieco odmiennego sposobu użytkowania i konserwacji. W instrukcji powinien być na przykład podany sposób nakręcania, dotyczy to chociażby przeciążania sprężyny, wykonywania tej czynności w określonych przedziałach czasowych czy ustawiania godzin. Bezwzględnie należy też przestrzegać zasad dotyczących wodoszczelności. Jeśli dany model nie jest przeznaczony do przebywania pod  wodą, to nie można z nim pływać czy się kąpać, a przy ewentualnym zmoczeniu powinien pojawić się u zegarmistrza. Niestosowanie się do zasad producenta może skutkować poważnym uszkodzeniem mechanizmu, a jeśli zegarek był jeszcze na gwarancji, to jej utratą.

 

Przeglądy u zegarmistrza

Z zegarkiem jest trochę jak z samochodem - raz na jakiś czas powinien on zostać poddany dokładnemu przeglądowi. To, jak często należy go zanieść do zegarmistrza, zależy od jego rodzaju. Zegarki mechaniczne, zarówno z ręcznym nakręcaniem jak i naciągiem automatycznym, powinno się serwisować co 3 do 5 lat. Wynika to z tego, że mają one bardzo precyzyjne mechanizmy, które wymagają regularnej konserwacji. Cykl serwisowania w przypadku zegarków kwarcowych jest rzadszy, bo wynosi 5-8 lat, natomiast posiadając taki model należy pamiętać o odpowiednio częstej wymianie baterii. Tę najlepiej wymieniać co dwa lata, nawet jeśli jeszcze jest działająca, ograniczy się w ten sposób ryzyko jej wylania i poważnego uszkodzenia wnętrza. W czasie przeglądu zegarmistrz powinien przeczyścić, nasmarować i zakonserwować cały mechanizm, a także przeprowadzić niezbędne regulacje, jeśli takie będą potrzebne. W przypadku zegarka  wodoszczelnego warto wymienić uszczelki na nowe, a po zakończeniu przeglądu przeprowadzić test szczelności, żeby mieć pewność, że można go będzie później bez obaw używać.

 

Jak widać, przy większości zegarków nie ma aż tak dużo pracy, jak mogłoby się wydawać. Dbając na co dzień o użytkowanie zgodnie z zasadami, pod żadnym pozorem nie wykonując samodzielnych napraw i regularnie serwisując, zegarek odwdzięczy się wieloletnią, bezawaryjną pracą.
A jeśli już pojawi się potrzeba zakupienia - w Zegart.pl zawsze służymy szeroką ofertą dobrych zegarków, fachową pomocą oraz doradztwem w doborze odpowiedniego czasomierza.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię